ПІДГОТОВКА ДО ЗНО

 

https://vikna.tv/dlia-tebe/novyny-ukrayiny/obovyazkovi-predmety-nmt-2024/

Уже третій рік поспіль школярі замість звичного колись ЗНО будуть складати НМТ. Національний мультипредметний тест складають на комп’ютерах, а його результати потрібні для вступу до ВНЗ України на бакалаврат.


Детальніше про зміни у НМТ-2024 розповіли у Міністерстві освіти та науки України

НМТ-2024: скільки предметів потрібно складати та які 

Усі, хто планує складати НМТ у 2024 році, мають бути готовими до складання таких обов’язкових предметів:

Українська мова

Математика

Історія України (період XVI-XXI ст.).

Також, окрім цих трьох предметів, учасники мають обрати ще один предмет на вибір:

українська література;

іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська);

біологія;

фізика;

хімія;

географія.

Загалом, кожен учасник має скласти 4 предмети.

У Міністерстві освіти і науки України розповіли, що попри те, що історія України у 2024 році буде обов’язкова на НМТ, але йдеться лише про період XVI-XXI століть.

Крім того, серед новацій, на мультипредметному тесті з’явився новий предмет на вибір — українська література, а також повернули географію.

Скільки триватиме НМТ-2024

Загалом НМТ буде проходити у два етапи. Спочатку дві години учасники будуть складати українську мову та математику. Далі — перерва, тривалість якої уточнять пізніше. Після цього — ще дві години для того, щоб скласти історію України та предмет на вибір. Тобто, на кожен предмет учасники матимуть по годині.

В Українському центрі оцінювання якості освіти повідомили про такий графік:

60 хв - українська мова;

60 хв — математика;

перерва;

60 хв — історія України;

60 хв — предмет на вибір.


8 листопада Верховна Рада України підтримала законопроєкт № 10092 «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року». Про особливості НМТ та модель його проведення читайте нижче.


НМТ у 2024 році складатимуть лише ті, хто планує вступати до ЗВО. Тестування відбуватиметься у комп'ютерній формі. Вступники складатимуть іспит із чотирьох предметів. Обов'язковими будуть:


українська мова (без літератури);

історія України;

математика;

ще один предмет на вибір.

На вибір можна буде обрати предмет: 


українську літературу;

англійську мову;

іспанську мову;

німецьку мову;

французьку мову;

біологію;

географію;

фізику;

хімію.

Окрім української, тестування з історії України, біології, географії, фізики, хімії можна буде скласти також польською, румунською, угорською та кримськотатарською мовами.


Вибір обовʼязкових предметів не випадковий. Українська мова є необхідним іспитом для вступу на будь-яку спеціальність в Україні, адже знання державної мови потрібне всім громадянам і є однією з умов для здобуття вищої освіти. Математика демонструє аналітичне й логічне мислення вступників — навички, необхідні для подальшого навчання у ЗВО. Історію України вступники минулих років найчастіше обирали серед інших предметів, адже результати цього іспиту можна використати для різних суспільно-гуманітарних або технічних спеціальностей. Знання з історії України формують уміння критично мислити, будувати й оцінювати причинно-наслідкові зв'язки, а також не піддаватися маніпуляціям та фейкам. Щодо предмета на вибір, то він показує індивідуальну освітню траєкторію вступників. Так вони можуть показати знання у тій галузі, яка необхідна для вступу, а ЗВО — оцінити мотивацію до навчання.


На виконання завдань з кожного предмета учасники матимуть по 60 хвилин. Усі 4 тестування вступники складатимуть протягом одного дня у два блоки по 120 хвилин (2 предмети) з перервою між ними. У 2024 році така модель НМТ є найбільш прийнятною, адже враховує безпекову ситуацію. Так учасникам, яким потрібно подолати значну відстань до пункту тестування, потрібно буде лише один раз з'явитися до екзаменаційного центру. А ті, хто складатиме тестування за кордоном, зможуть це зробити у місцевих екзаменаційних центрах.


У 2024 році ДПА для учнів й учениць 4-х, 9-х і 11-х класів не проводитимуть. Тобто НМТ складатимуть тільки абітурієнти. Проте Український центр оцінювання якості освіти планує після перемоги розгорнути низку обʼєктивних досліджень після кожного з цих класів. Наступного року відбудеться пілотування інструменту ДПА після 4-го класу серед обмеженої кількості учнів. Нагадаємо, що ДПА в 4-му класі не впливає на подальше навчання учнівства, а потрібне для моніторингу якості освіти та коригування освітньої політики.


У межах підготовки до НМТ пробне тестування не проводитимуть. Проте Український центр оцінювання якості освіти має вчасно проінформувати учасників про специфіку тестування, зокрема оприлюднити демонстраційні варіанти тестів.


Бажаємо усім вступникам успіхів у підготовці до НМТ-2024!





Дорожня карта учасника ЗНО


Переведення тестових балів національного мультитесту в шкалу 100–200 балів

Для участі у вступній кампанії у 2023 році абітурієнти мають подати результати національного мультипредметного тесту. 

Національний мультипредметний тест складатиметься з трьох предметних блоків: два обов'язкові – українська мова та математика, і один за вибором вступника: історія Українибіологіяхіміяфізика або іноземна мова (англійськанімецькафранцузькаіспанська).

Після завершення виконання всіх завдань НМТ кожен учасник отримає кількість тестових балів за кожний із трьох блоків завдань.

Максимальна кількість балів з української мови складатиме 45 балів, з математики, фізики, іноземної мови – 32 бали, історії України – 54 бали, біології – 46 балів, хімії – 40 балів. 

Переведення тестових балів у рейтингову оцінку

Для конкурсного відбору будуть використовувати результати виконання кожного блоку, переведені в шкалу 100–200 балів.

Оцінка за шкалою 100–200 балів є рейтинговою та розраховується на основі таблиць переведення тестових балів з усіх предметів. Для отримання результату за шкалою 100–200 балів буде достатньо набрати 10% правильних відповідей на завдання з кожного предмета.

Зокрема, з української мови та біології вступник має набрати мінімум 5 балів, з математики, фізики, іноземної мови, хімії –  4 бали, з історії України – 6 балів.
 

Предмет

Тестовий бал

Рейтинговий бал (результат для вступу)

Українська мова

5–45

100–200

Математика

4–32

100–200

Історія України

6–54

100–200

Іноземна мова (англійська, німецька, французька, іспанська)

4–32

100–200

Біологія

5–46

100–200

Хімія

4–40

100–200

Фізика

4–32

100–200

 

Максимальна кількість тестових балів за кожний предметний блок відповідатиме 200 балам за шкалою 100–200.

Отже, одразу після тестування учасник знатиме не тільки кількість набраних ним тестових балів, але й зорієнтується в тому, якими є його результати для вступу.

Вагові коефіцієнти

До результатів кожного блоку НМТ під час вступної кампанії буде застосовано ваговий коефіцієнт відповідно до спеціальності, на яку абітурієнт вступає.

Для вступу на інженерні спеціальності більшої ваги набуватиме результат з фізики, на гуманітарні – з історії України або іноземної мови.

Вагові коефіцієнти оцінок із предметів національного мультипредметного тесту наведено в додатку 7 до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2023 році.

Учасники національного мультипредметного тесту, які набрали однаковий тестовий бал, отримують однакову рейтингову оцінку за шкалою 100–200 балів.

У такому випадку важливим компонентом конкурсу може стати мотиваційний лист, який дозволить приймальній комісії закладу освіти обрати серед кількох абітурієнтів з однаковим конкурсним балом найбільш мотивованого вступника.


Що потрібно знати вступникам до вишів про реєстрацію на НМТ

3 квітня розпочнеться реєстрація для участі в цьогорічному національному мультипредметному тесті. Процедура триватиме до 3 травня. Український центр оцінювання якості освіти підготував роз’яснення для майбутніх учасників НМТ, як правильно зареєструватись для участі у важливому іспиті.

У 2023 році реєстрація учасників НМТ відбудеться в безпаперовій формі.

Кожен учасник тестування має створити персональний електронний кабінет. Для його створення вступникам потрібно буде скористатися спеціальним сервісом, розміщеним на вебсайті Українського центру оцінювання якості освіти. Функція створення кабінету стане доступною одночасно з початком реєстрації, тобто з 3 квітня.

Щоб зареєструватися для участі в НМТ, майбутній вступник після створення е-кабінету має виконати в ньому такі дії:

  • внести особисті дані й інформацію щодо участі в НМТ;
  • завантажити в електронній формі сканкопії або фотокопії реєстраційних документів;
  • підтвердити бажання взяти участь у НМТ;
  • надіслати внесену інформацію та копії документів на обробку до регіонального центру;
  • сформувати Сертифікат НМТ 2023 року.

Копії яких документів знадобляться для реєстрації?

Для реєстрації майбутнім абітурієнтам будуть необхідні:

  • паспортний документ або інший документ, що посвідчує особу, на підставі якого здійснюється реєстрація для участі в НМТ;
  • документ, що підтверджує інформацію про освіту: довідка з місця навчання, яка підтверджує, що особа завершує здобуття повної загальної середньої освіти у 2023 році (для цьогорічних випускників), або свідоцтво про повну загальну середню освіту (для випускників минулих років);
  • документ, що підтверджує внесену інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП): картки платника податків або паспорта громадянина України, до якого внесено дані про РНОКПП.

За потреби вступник має додати копії:

  • свідоцтва про зміну імені, або свідоцтва про шлюб, або свідоцтва про розірвання шлюбу (для осіб, у документах яких є розбіжності в персональних даних);
  • медичного висновку про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього оцінювання за формою первинної облікової документації № 086-3/о «Медичний висновок про створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання», затвердженою наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 29 серпня 2016 року № 1027/900 (для осіб з особливими освітніми потребами);
  • нотаріально засвідченого перекладу українською мовою документів, наданих для реєстрації (для осіб, які подають документи, оформлені іноземною мовою);
  • документа, що підтверджує причину невнесення інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • документа, що підтверджує причину, яка унеможливлює участь в основних сесіях НМТ.

Важливо! Кожна копія документа, яку потенційний учасник НМТ буде завантажувати в персональному кабінеті, повинна бути сканованою або сфотографованою копією його оригіналу у вигляді окремого файла у форматі .png або .jpg розміром не більше 1 Мб; зображення повинно бути чітким та повнорозмірним (без обрізань сторін документа); текст на зображенні має бути розбірливим і вільно читатися.

Вибір предмету додаткового блоку

Також під час реєстрації вступник матиме змогу вибрати предмет додаткового блоку та населений пункт в Україні або за кордоном, де він перебуватиме в дні проведення НМТ. Цю інформацію буде використано для розподілу учасників за тимчасовими екзаменаційними центрами.

Навчальні предмети, які увійшли до основного блоку НМТ, – українська мова та математика, – будуть автоматично зазначені в сервісі реєстрації, тож вступникові потрібно буде вибрати із запропонованого переліку лише один із предметів другого блоку НМТ.

Вибрати кілька предметів додаткового блоку не можна, адже НМТ буде цілісним (складатиметься з двох блоків, до яких входитиме три предмети), відтак реєстрація для проходження тестування з меншої або більшої кількості предметів неможлива.

Внесення змін до персональних даних в е-кабінеті

Після надсилання інформації на обробку до 7 травня в персональному кабінеті можна буде вносити зміни до інформації про:

  • назву навчального предмета додаткового блоку, з якого вступник бажає пройти тестування;
  • населений пункт в Україні або за кордоном, де він перебуватиме в дні проведення НМТ;
  • потребу в проходженні НМТ під час додаткових сесій.

Підтвердженням факту реєстрації для участі в НМТ є Сертифікат. Його вступник матиме змогу сформувати у своєму персональному кабінеті в разі підтвердження регіональним центром реєстрації вступника для участі в НМТ. Ця функція стане доступною не пізніше ніж через сім календарних днів із дня надсилання інформації на обробку.

За матеріалами Українського центру оцінювання якості освіти.


https://testportal.gov.ua/yakymy-budut-vstupni-vyprobuvannya-v-2023-rotsi/


http://osvita.ua/test/training/86235/


Мультитест ЗНО-2023: українська мова

У 2023 році вступники до закладів вищої освіти вдруге складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ), який проводитимуть у комп’ютерному форматі. Це випробування міститиме три блоки завдань: з української мови, з математики та один предмет на вибір (історія Українибіологіяхіміяфізика, іноземна (англійськанімецькафранцузькаіспанська за вибором учасника) мова).

Яким буде зміст завдань блоку НМТ з української мови?

Зміст завдань блоку НМТ з української мови буде відповідати чинній програмі ЗНО з української мови. Необхідно звернути увагу на те, що у відповідній програмі вас має цікавити лише та частина, що стосується української мови.

Ця частина охоплює всі мовні теми, вивчення яких передбачено в шкільному курсі української мови, а саме теми:

  • «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
  • «Лексикологія. Фразеологія»;
  • «Будова слова. Словотвір»;
  • «Морфологія»;
  • «Синтаксис»;
  • «Стилістика»;
  • «Розвиток мовлення».

Питома вага до того чи іншого розділу мовознавства в змісті блоку НМТ з української мови загалом відповідає тому, що характеризує зміст тестів ЗНО з української мови.

Щоправда, розділам «Стилістика» та «Розвиток мовлення» приділено дещо менше уваги з огляду на комп’ютерний формат тестування, який, зокрема, унеможливлює використання завдань на надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей.

Яка структура блоку НМТ з української мови?

Усього в блоці НМТ з української мови буде 30 завдань, з-поміж яких:

  • 10 завдань з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох варіантів;
  • 15 завдань з вибором однієї правильної відповіді з п’яти варіантів;
  • 5 завдань на встановлення відповідності (потрібно встановити по 4 «логічні пари»).

Зверніть увагу, що в блоці НМТ з української мови не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої чи короткої відповідей, як не буде й завдань з української літератури.

Як будуть оцінювати завдання блоку НМТ з української мови?

Завдання з української мови буде оцінено відповідно до схеми нарахування балів, застосовуваної в ЗНО. Тобто по 1 тестовому балу буде нараховано за кожну правильну відповідь на завдання з вибором однієї правильної відповіді та по 1 тестовому балу за кожну правильно визначену логічну пару в завданнях на встановлення відповідності.

Отже, за виконання завдань блоку НМТ з української мови можна отримати від 0 до 45 балів.

Свій результат (тобто кількість набраних балів за правильно виконані завдання) ви знатимете одразу після виконання блоків НМТ.

Пізніше результат кожного блоку буде також переведено в шкалу 100–200 балів. Для отримання результату з української мови за шкалою 100–200 необхідно буде набрати як мінімум 5 тестових балів за цей блок.

Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з української мови?

Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з української мови, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн.

А для самостійного тренування доречно використовувати:

Така підготовка допоможе не лише якісно повторити мовні теми чи відпрацювати найбільш проблемні розділи, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.





 https://erudyt.net/pidgotovka-do-zno/nmt-2023/materialy-dlia-pidhotovky-do-nmt-z-ukrainskoi-movy.html


https://www.youtube.com/watch?v=68pKhKVfQ3I

Немає коментарів:

Дописати коментар